Jakou kvalitu má pomyslný prostor ve vašem vztahu, mezi vámi a partnerem? Je otevřený, volný, svobodný, plný důvěry, lehkosti a humoru, vyživující… Stabilizovaný, kde je čas od času neurčité napětí… Hutný, kdy drobnost stačí k vyvolání přestřelky… Neživý s pocitem, že mezi vámi a partnerem je neprostupná stěna? Atmosféra mezi partnery je zásadní pro společnou cestu životem a nesoulad nám může brát mnoho energie. Jak tuto atmosféru podpořit, aby nám v ní bylo (ještě) lépe?
1. Čistěte vzduch
Nehromaďte v sobě jakékoli frustrace. I zdánlivě nepodstatné napětí, které není dobře vykomunikované a uvolněné, může zůstávat schováno v našem podvědomí a nenápadně narůstat, aby pak v určitý okamžik vybublalo v mnohem větší intenzitě.
Po kapkách vznikne celá přehrada
Malé drobnosti se sčítají a nakonec stačí pomyslná poslední kapka, aby se protrhla celá hráz negativní energie, která už nejde kontrolovat a může napáchat mnohem větší škody.
Minulost lze také pročistit
Někdy mezi námi stále zůstávají věci z minulosti. I když může být nepříjemné se k nim vracet, je v nich uvězněná energie, kterou lze vysvobodit třeba klidným pojmenování našich minulých prožitků, aniž by bylo potřeba je nějak analyzovat, řešit nebo vyvozovat důsledky.
2. Vytvářejte bezpečný prostor
Vytvořit přátelské a podporující prostředí pro komunikaci mezi partnery je zásadní. Nikdo neotevře svá citlivá témata a nevydá se do zranitelnosti ve chvíli, kdy (byť podvědomě) cítí ohrožení.
Co znamená bezpečné prostředí? Takové, kde mohu vyslovit svoji pravdu bez obavy, že ji druhý zhodnotí, zneužije, obrátí proti mně nebo zaútočí. Prostor, kde cítím, že jsem přijatý, ať už je moje pravda jakákoli. Prostor, kde oba můžeme vyjadřovat svoje emoce.
Jak na to?
Začínejte komunikaci citlivě
Otevírejte témata jemně, vyvarujte se takzvanému hrubému nástupu, kdy na partnera hned v úvodu vytáhnete kritiku ve formě nějakého obvinění či prostého negativního hodnocení. Tím vyvoláte jen nelibost, protiútok nebo minimálně jeho zavření se.
Čtyři jezdce nechte spát
Eliminujte takzvané čtyři jezdce apokalypsy – kromě zmiňované kritiky také pohrdání, defenzivnost (obhajování se s nulovým přijetím zodpovědnosti) a zazdívání (odpojení od komunikace). Je jasné, že těmto komunikačním vzorcům se vyhneme snáz, pokud nejsme zaplaveni emocemi. Je dobré zvolit pro rozhovor chvíli, kdy jsme v klidu a ne zrovna nepříčetně vzteklí s pocitem naprostého oprávnění zadupat partnera do země. Zásadní je také již zmíněné průběžné „čištění stolu“, tedy včasné komunikování jakýchkoli frustrací.
Využívejte záchrannou brzdu – pokusy o nápravu
Provádějte a přijímejte takzvané pokusy o nápravu. Když se situace během konfliktu začne vyhrocovat, pokus o nápravu je mechanismus, který intenzitu napětí zmírní. Může jít o humor, přijetí části zodpovědnosti, návrh na řešení, odklad rozhovoru, vyjádření zájmu o partnera a podobně. Tyto pokusy o nápravu jsou důležitým a podporujícím mechanismem v dobře fungujících vztazích. V těch, kde je nahromaděná frustrace, naopak partneři ani nejsou schopni vnímat, když jeden z nich pokus o nápravu uskutečňuje, natož jej přijmout.
3. Vkládejte na citové konto
Citové konto je symbolické vyjádření našeho citového naplnění. Vyjadřuje naši spokojenost a naplněnost ve vztahu. Jeho navyšování se pochopitelně děje mnoha způsoby a je velmi závislé na našich individuálních potřebách.
Zajímejte se a buďte vstřícní
Mocným přispěním je každodenní zájem o partnera a jeho svět, gesta vstřícnosti – drobné maličkosti, které děláme pro partnera, protože chceme a ne proto, že musíme: připravená večeře, koupě oblíbeného časopisu, pomoc s náročným úkolem, masáž pro uvolnění, ale i milá odpověď namísto odseknutí během všedního praktického rozhovoru… A také vzájemné oceňování, o kterém si povíme v následujícím odstavci…
4. Zvolte si pozitivní perspektivu
Zkuste věnovat pozornost také aspektům vztahu a partnera, které fungují a užíváte si je, nejen těm, které vás iritují. Děkujte si i za maličkosti, které se zdají být samozřejmé.
Oceňte se navzájem
Pravidelné oceňování vnáší do vztahů cennou výživu. Přináší nám pocit, že jsme viděni a vnímáni a významně umocňuje pocit citového naplnění. Oceňte partnera za nějakou jeho vlastnost, postoj nebo počin. Uvidíte, že on sám bude překvapený tím, jak jej vnímáte.
Osvojíte-li si schopnost vidět i pozitivní věci (nejen) v partnerství, může vám do života přijít více vděčnosti a radosti ze života, která projasní nejen vaše vztahy.
5. Dejte váhu každému dni
Příjemný prostor ve vztahu utváříme každý den. Tím, že si povídáme o tom, co se v našem světě děje, tím, že včas komunikujeme jakoukoli frustraci a neukládáme ji do „šuplíku“. Tím, že jsme vůči sobě vstřícní a diplomatičtí, volíme neútočné nástroje v komunikaci, neobviňujeme, nemanipulujeme… Vnímáme jeden druhého, zajímají nás jeho pocity, potřeby, touhy, sny, strachy…
Den za dnem investujeme naši pozornost
Jde o každodenní péči, která má velkou úlohu. Zajišťuje vyživující platformu, která nás v životě provází a podporuje. Jde o investici ve formě naší pozornosti a času, ovšem s velmi cenným úročením.
Odměnou je hlubší intimita a naplnění
Toto příjemné a bezpečné prostředí umožňuje uvolnění a naše otevření, kdy se s partnerem vzájemně můžeme více vnímat a vidět. Proudí mezi námi mnohem víc energie, pouto je silnější, intimita na všech úrovních roste (nejen fyzická, i když i ta je odrazem tohoto nastavení). Vztah je tak po všech stránkách více vyživující a podporující na naší cestě životem a za naplňováním našich snů.
Autor: Lucie Němcová